<body><script type="text/javascript"> function setAttributeOnload(object, attribute, val) { if(window.addEventListener) { window.addEventListener('load', function(){ object[attribute] = val; }, false); } else { window.attachEvent('onload', function(){ object[attribute] = val; }); } } </script> <div id="navbar-iframe-container"></div> <script type="text/javascript" src="https://apis.google.com/js/platform.js"></script> <script type="text/javascript"> gapi.load("gapi.iframes:gapi.iframes.style.bubble", function() { if (gapi.iframes && gapi.iframes.getContext) { gapi.iframes.getContext().openChild({ url: 'https://www.blogger.com/navbar/5022504415628566484?origin\x3dhttps://wecanoeit.blogspot.com', where: document.getElementById("navbar-iframe-container"), id: "navbar-iframe" }); } }); </script>
Friday, June 8, 2007

Today we had team lunch at Taka's Seoul's Garden, and 13 ppl managed to polish off a whooping 30++ plates stacked with meat. well it was worth the 45min wait, plus some ppl got to relieve their childhood fantasies by going to LEGO, while the more hardworking managed to study, a LIL!


-damn we look hardworking.


-even more hardworking ppl


-this is what everybody has been waiting 45minutes for!


-oh, i't seems like such fun to watch meat cook


-we had this TIMES 30+


-kenneth's new shell collection. cockle's shells and egg shells <3


hmm, for ppl like Liang Jie, it really is one heck of deal,and to think he was the main supporter of the idea of going to food court when Seoul Garden was full. "I wanted to come here, because i know it would be full, and then we can go food court"-Lim Liang Jie!
however, after 5 minutes inside the shop, he changed his mind. and in two hours, he repeated this line "i'm going for another plate" countless of times. Value for money indeed!

now let me measure my costs and benefits

COSTS:
price of meal-------------------------$12.70
skipping one tuition lesson-----------$60.00
getting a scolding from my mummy------PRICELESS

BENEFITS
new additions to my shell collection---PRICELESS
eating so much shit from cockles and saving me one trip to the toilet -------$0.10
amount of protein taken = 3 servings of protein powder ------ $12.00
loving my team more--------------------PRICLESS

so BENEFITS - COSTS = PRICELESS-$60.60

hmm, so i guess i made a good decision to skip tuition.
a lunch worth skipping tuition for (:

Labels:

Updated@10:16 AM

Contributors

Luigi
Marcu
Bowser
Kennedy
Willie
Kee Guan
Xiao Bai Cai
Vic
Bong
Greg
Michael
Maggie
Mohan and das
Xing Da
Jerome
Jeremy
Hong Cheng
Powderman
Eugene
Feng Shuo
Nehthan
Beng Hong
Marc
Aaron
LJ
Shawn
AhD

Previous Posts

February 2007 March 2007 April 2007 May 2007 June 2007 July 2007 August 2007 September 2007 October 2007 December 2007 January 2008 February 2008 March 2008 April 2008 May 2008 June 2008 July 2008 January 2009


Tagboard


Links

bern's
Links here
Links here
Links here
Links here

Music

Music here




meditation